Column: Grote doelen beginnen dichtbij

23 september 2026

Deze week is het Global Goals Week. Wereldwijd wordt stilgestaan bij thema's als een sterke economie, gelijke kansen en een gezonde leefomgeving. Grote onderwerpen, maar in Wijchen zijn dat geen nieuwe onderwerpen. Het hoort bij de manier waarop we in Wijchen werken. Toch is het goed om af en toe stil te staan bij wat we doen en waar het beter kan.

Voor mij begint veel bij een sterke economie. Niet omdat economische groei een doel op zich is, maar omdat het de motor is achter zoveel andere goede dingen. In Wijchen hebben we een sterke lokale economie. Juist die kracht maakt het mogelijk om te investeren in gelijke kansen, ondersteuning voor gezinnen en een prettige leefomgeving. Ondernemers creëren banen, verenigingen vinden sponsoren en winkeliers zorgen voor een levendig centrum.

We ondersteunen lokale ondernemers, kopen waar mogelijk lokaal en duurzaam in en stimuleren bedrijven die verantwoordelijkheid nemen voor hun omgeving. We investeren in gelijke kansen voor kinderen, taalvaardigheid en digitale vaardigheden. We hebben aandacht voor gezinnen die het moeilijk hebben. Want kansen mogen niet afhangen van de plek waar je wieg heeft gestaan. Het is belangrijk dat iedereen meedoet.

Ook het zorgen voor onze leefomgeving hoort daarbij. Wijchen moet niet alleen een fijne gemeente zijn om te wonen, maar ook voor onze kinderen en kleinkinderen. Daarom ondersteunen we initiatieven om buurten groener te maken, zoeken we naar slimme energieoplossingen en gaan we zorgvuldig om met ons buitengebied.

En hierin zie ik een rode draad: samen verantwoordelijkheid nemen. Inwoners, ondernemers, verenigingen en gemeente. Niet omdat iemand dat van ons vraagt of omdat het de Global Goals Week is. Maar omdat we vinden dat het hoort. Dat is de kracht van Wijchen. En misschien wel de belangrijkste boodschap van deze week: grote wereldwijde doelen beginnen niet in Brussel of Den Haag, maar gewoon hier. Daar werken we in Wijchen iedere dag aan.

Anouk van Dam
Wethouder

Meer nieuws

Al het nieuws