Column: Bouwen met blik vooruit
17 september 2025
Onze gemeente groeit flink. We bouwen de komende jaren zo’n drieduizend nieuwe woningen. Dat is geen kwestie van snel stenen stapelen. Want het gaat om de juiste woning voor de juiste groep op de juiste plek. Het liefst in een mooie mix waardoor sociaal sterke en veerkrachtige buurten ontstaan. Met een blik op de toekomst, want we moeten inspelen op de behoefte van morgen.
Die behoefte is aan verandering onderhevig. Huishoudens worden steeds kleiner, meer mensen wonen alleen. Ook worden we ouder en willen we langer zelfstandig wonen. Jongeren en starters zoeken vooral een betaalbare woning. Senioren kiezen vaak voor een kleinere woning in hun vertrouwde omgeving dichtbij voorzieningen. Gezinnen willen het liefst een fijne buurt met ruimte en groen. Natuurlijk bestaan er nog meer woonwensen, trends en ontwikkelingen om rekening mee te houden. Dit vraagt om een luisterend oor en een open blik.
Op dit moment zijn er nog steeds te weinig passende woningen. Er zijn meer en andere woningen nodig. Daar werken we keihard aan. Naast nieuwbouw proberen we ook bestaande woningen slimmer te gebruiken. Bijvoorbeeld door te delen en te splitsen, maar ook door van panden te verbouwen. Een brede blik is noodzakelijk.
Groeien vraagt om ruimte en bouwen zorgt voor verandering. De ruimte is schaars en verandering leidt vaak tot discussie. Deze discussie mogen we niet uit de weg gaan. Want we willen zuinig zijn op onze dorpse kwaliteiten en het mooie buitengebied. Dat maakt onze gemeente bijzonder en aantrekkelijk. Groeien kan op gespannen voet komen te staan met dorpse kwaliteit. Wat mij betreft kun je daarom niet alsmaar doorgroeien. Niet bouwen met de blik op oneindig. Wel met de blik vooruit.
Geert Gerrits,
wethouder